W stronę spełnionego życia

Date:

Share post:


Jako coach pracuję z poziomu serca. Od moich klientów słyszę, że ich inspiruję, a dzięki mojemu wsparciu mogą w bezpieczny sposób przetransformować najtrudniejsze tematy i osiągać upragnione cele w życiu i biznesie. Połączenie z sercem jest kluczowe, bo to ono daje poczucie spełnienia.

Zamknij oczy, weź głęboki wdech, poczuj bicie swojego serca i… wyobraź sobie że masz 250 lat. Patrzysz na całe swoje życie, i na siebie w tym momencie, w którym czytasz ten tekst. Z tej perspektywy widzisz wszystko jak z lotu ptaka: szerzej, ale też masz możliwość niczym sokół wyostrzyć wzrok i zobaczyć najdrobniejsze szczegóły. Widzisz całą drogę, którą przeszłaś do tej właśnie chwili. Dostrzegasz te momenty, kiedy stąpałaś lekko i te, kiedy zmagałaś się z wyzwaniami, a los rzucał ci pod nogi kolejne kłody. Widzisz również wszystkie chwile, kiedy podejmowałaś ważne, czasem trudne decyzje. To wszystko doprowadziło cię do miejsca, w którym jesteś dzisiaj.

Kiedy to sobie uświadamiasz, co czujesz. Jakie emocje się w tobie pojawiają? Wdzięczność? Radość? Może masz ochotę przytulić siebie w podziękowaniu za tę drogę? A może masz żal, że czegoś nie zrobiłaś albo w jakimś momencie zrezygnowałaś z siebie?

Cokolwiek teraz czujesz, pozwól sobie na przeżycie tych emocji…

Weź kolejny wdech do serca i popatrz na drogę, która jest przed tobą. Co chciałabyś jeszcze przeżyć, zrobić, doświadczyć? Z perspektywy 250 lat wydaje się, że jest jeszcze sporo czasu, ale nie warto czekać. Jakie masz marzenia? Zapisz je. Co zrobisz już dziś, żeby je zrealizować? Jaki będzie twój pierwszy krok w stronę spełnionego życia?

Wszystko zaczyna się od marzeń

Zapraszam cię do zrobienia powyższego ćwiczenia i spojrzenia na siebie, swoją drogę i marzenia, które masz w sercu. Możesz zapytać, ale dlaczego oczami 250-latki? Bo taka odległa perspektywa pozwala się zdystansować do wszystkiego, co się obecnie dzieje w twoim życiu. Wchodzisz w rolę sędziwej obserwatorki, burzysz utarte przez umysł schematy. Poza tym dostrzegasz szerszy kontekst, a także szczegóły, które mogą umykać ci na co dzień.

Sama często robię to ćwiczenie. Przyglądam się z tej niecodziennej perspektywy różnym potencjalnym opcjom:
* Jeśli wybiorę takie rozwiązanie, to dokąd mnie to zaprowadzi?
* Ten wybór jakie może mieć skutki?
* Co jest ważne dla mnie na ten moment?
* Co będzie, jeśli to zrobię?
* A co, jeśli tego nie zrobię?

Tworzę potencjalne scenariusze, a wczuwając się w swoje serce, odczytuję płynące z niego podpowiedzi i podejmuję działania.

Jak pewnie słyszałaś, jesteśmy kreatorami. Tworzymy swoje życie poprzez jakości, które do niego zapraszamy. Są nimi nasze emocje, myśli, intencje i to, co robimy. Kierunek, w którym warto iść, wyznacza nam serce. Nie głowa, ale właśnie serce. Tak to widzę i czuję. I takie mam doświadczenie.

Moje życie zmieniło się na lepsze od momentu, w którym z głowy zeszłam do serca. Serce jest połączone z duszą, więc ono wie, co jest dla mnie najlepsze.. Kiedy stoję przed podjęciem ważnej decyzji, również szukam odpowiedzi w sercu. Natomiast głowa jest od tego, żeby te marzenia wcielać w życie. To jest właściwa kolejność, która powoduje, że to, co robię, robię w zgodzie ze sobą. Jednocześnie mam poczucie spełnienia.

Moja droga do siebie

Rozwój osobisty jest ogromną częścią mojego życia i cudowną przygodą. Od kiedy pamiętam, szukałam najlepszej dla mnie drogi. Prowadziła mnie intuicja, a ja szłam za jej głosem. Już jako nastolatka medytowałam i zgłębiałam wiedzę Wschodu u buddyjskich mnichów. Później praktykowałam na tybetańskiej ścieżce Bon. Jeździłam też do ashramów w Indiach. To wszystko było fascynujące, zdobyłam dużą wiedzę, poznałam wiele technik oddechowych, relaksacyjnych, doświadczyłam, czym jest wejście w stan głębokiej medytacji. Jednak największa zmiana, wręcz kwantowy skok, dokonał się w chwili, kiedy swoją uwagę przekierowałam z umysłu do serca. Wtedy wszystko się zmieniło. Złapałam równowagę, odkryłam, że miejscem „które wie”, jest właśnie serce. W każdej chwili mogę w nie zanurkować. Tutaj zawsze odnajduję spokój. To w sercu rodzą się miłość, wybaczenie, wdzięczność. Kierując się sercem, odzyskałam poczucie wewnętrznej wolności oraz zaufanie do siebie i świata. Znalazłam swoje flow.

Łącząc się z sercem, odzyskałam spokój i zaufanie do siebie i świata.

Kiedyś miałam w sobie dużo lęku, na świat patrzyłam nieufnie. Pamiętam, jak podczas zajęć w Studium Coacha, gdzie robiłam certyfikację w 2008 r., powiedziałam, że muszę mieć wszystko pod kontrolą. A przecież sprawy po prostu się dzieją niezależnie od tego, jak wiele wysiłku włożę w kontrolowanie sytuacji. W studium coacha stawałam twarzą w twarz ze swoimi lękami, ograniczającymi przekonaniami, nieadekwatnym poczuciem wartości i tą częścią we mnie, która tak bardzo chciała wszystko kontrolować. Procesy coachingowe były kolejnym ważnym krokiem w mojej  transformacji.

Towarzyszę moim klientom w ich drodze do spełnionego i szczęśliwego życia.

Ustawienia systemowe wspierają rozwój

Kiedy teraz patrzę na siebie oczami 250-latki, widzę kobietę spełnioną, która dobrze czuje się w swojej skórze. I która realizuje swoją życiową misję, jaką jest towarzyszenie moim klientom w ich drodze do szczęśliwego życia. Oprócz sesji coachingowych, warsztatów i webinarów prowadzę ustawienia systemowe. Łączę je z pracą energoterapeutyczną, co zwiększa ich skuteczność.

W biznesie ustawienia pomagają w rozwiązywaniu problemów na poziomie indywidualnym, jak również w szerszym kontekście. Pokazują ukryte mechanizmy, które sterują systemem, jakim jest cała firma, poszczególne jej zespoły, a także podmioty z nią powiązane: kontrahenci, klienci itp. Dzięki ustawieniom można rozpoznać interakcje zachodzące pomiędzy członkami zespołu, różnymi działami w organizacji czy powiązanymi z nią podmiotami. To z kolei jest ważnym krokiem, który pozwala organizacji wyjść z impasu, zbudować skuteczne i zgrane zespoły, rozwinąć biznes.

W pracy z osobami indywidualnymi, które przychodzą na ustawienia, często zajmujemy się tematami relacji rodzinnych, partnerskich, karierą, zdrowiem czy pieniędzmi. Ustawienia pomagają wszędzie tam, gdzie czujemy, że utknęliśmy w miejscu, powtarzają się rodowe schematy i wzorce. Od moich klientów słyszę, że dzięki mojemu wsparciu mogli w łagodny i bezpieczny sposób przetransformować najtrudniejsze i najważniejsze życiowe tematy. Z kolei w biznesie ustawienia pomogły w rozwiązaniu problemów palących problemów i wprowadziły go na wyższy poziom.

Czuję się zaszczycona, że mogę wspierać innych, korzystając moich talentów, umiejętności i doświadczeń, które zbierałam krok po kroku na drodze mojego życia. Czy gdybym miała możliwość cofnąć czas, to chciałabym coś na niej zmienić? Nie. Każdy moment, także te trudne i przykre, doprowadził mnie do miejsca, w którym jestem obecnie. I za to jestem wdzięczna sobie i swojemu sercu.

Sylwia Monostori


Sylwia Monostori – coach, coach systemowy, facylitatorka, dziennikarka

Z wykształcenia hungarystka, coachingiem zajmuje się od 2008 r. Skończyła m.in. Studium Coacha GWPS, Coaching Systemowy w Pracowni NOVO, Akademię Coachingu i Mentoringu Norman Benett. Prowadzi warsztaty i szkolenia, pomagając właścicielom firm, przedsiębiorcom, kadrze menedżerskiej, a także pracownikom w osiąganiu celów biznesowych, rozwiązywaniu problemów, budowaniu efektywnych zespołów, poprawie komunikacji. Podczas prowadzonych przez siebie warsztatów tworzy przestrzeń, w której uczestnicy mogą się rozwijać poprzez identyfikację swoich mocnych stron i obszarów do doskonalenia. To z kolei przekłada się na większą skuteczność i efektywność w podejmowanych przez nich działaniach.

Jest współautorką książki „Czym (nie) jest coaching?” wydaną przez GWP, a autorką serii podcastów „Coaching espresso”. Była redaktor naczelną magazynów „Focus Coaching” oraz „Coaching Extra”. Obecnie współtworzy portal www.wszystkoocoachingu.pl.
FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009071712836

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

bannery-www-336x280_2

Related articles

5 trendów w CX na 2024 rok

Customer experience coraz śmielej wkracza do świadomości przedsiębiorców. W 2023 roku aż 65% firm postawiło sobie za cel...

HR czy AI – kto buduje dziś zespoły w organizacji?

Wielu pracodawców w Polsce i na świecie doświadcza dziś całkowitej rewolucji pod kątem rekrutacji i budowy firmowych zespołów...

Po co nam sen? Jak rytm dnia wpływa na nasz sukces biznesowy

Sen jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych elementów naszego życia. Badaczy od lat zastanawiało dlaczego, mimo że...

Zostań bohaterką okładki prestiżowego magazynu Law Business Quality

Magazyn LAW BUSINESS QUALITY obchodzi swoje 10-lecie! Z tej okazji przygotowujemy w naszym wydawnictwie specjalne, ekskluzywne wydanie, które...