Krajowa Izba Biur Rachunkowych to organizacja powołana do życia, by wspierać pracowników tej branży, zapewniając im dostęp do atrakcyjnych szkoleń i wzmacniając etyczną stronę zawodu. Zdaniem współzałożycielki organizacji, Doroty Zakrzewskiej: „Im więcej biur będzie zrzeszonych wokół KIBR-u, tym bardziej realne są szanse na wzmocnienie naszej pozycji i renomy zawodu księgowych”.
Biura rachunkowe działające w Polsce borykają się z licznymi problemami. Duża rotacja pracowników tego zawodu, konieczność nieustannego doszkalania się w kwestiach merytorycznych, wciąż zmieniające się przepisy, nie nadążający za nimi, niekiedy poirytowani klienci, duża konkurencja na rynku – to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Zamiast jednak narzekać, część właścicieli biur rachunkowych postanowiła powołać do życia instytucję, która z założenia ma wspierać osoby pracujące w tej branży, wszystko w myśl zasady: „W pojedynkę możemy zrobić tak mało, razem możemy zrobić tak wiele”. Krajowa Izba Biur Rachunkowych, bo o niej mowa, to obecnie prężnie działająca organizacja, która nie tylko wzmacnia renomę zawodu księgowej/księgowego, ale jeszcze stanowi liczące się ciało doradcze dla wielu instytucji:
– Krajowa Izba Biur Rachunkowych jest organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów prowadzących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, podatkowych, a także usług kadrowo-płacowych. Nasz zarząd jest ciągle zapraszany do konsultacji w Ministerstwie Finansów. Mamy cudowną prezes, Beatę Boruszkowską i zarząd, którzy mimo, że prowadzą własne biura rachunkowe, potrafią jeszcze każdego dnia znaleźć czas motywację i walczyć o to, by przepisy były przejrzyste i zrozumiałe – nie tylko dla księgowych, ale też dla zwykłych przedsiębiorców. Nasze motto mówi: „Nic bez nas o nas”, nie chcemy bowiem patrzeć biernie na zmieniającą się sytuację gospodarczą, lecz pragniemy kształtować tę rzeczywistość i wziąć sprawy w swoje ręce. Często działamy małymi kroczkami, ale patrząc długofalowo, osiągamy wymierne rezultaty – mówi Dorota Zakrzewska, Prezes Zarządu w Certyfikowanym Biurze Księgowym Family Company D.R. Zakrzewscy sp. z o.o. mieszczącym się w Nadarzynie przy ul. Granicznej 2 lokal 9.
Etyczna strona zawodu
W ciągu kilku lat swojej działalności KIBR stał się organizacją, z którą liczy się wiele instytucji. Jednak poza merytoryczną stroną, dla osób zrzeszonych wokół KIBR-u liczą się też kwestie związane z wzmocnieniem etycznej strony zawodu księgowej:
– KIBR został powołany do życia po to, aby podwyższyć renomę zawodu księgowych. Był taki moment, kiedy wiele osób z mojej branży odczuwało, że dla klientów jesteśmy „złem koniecznym”, osobami, które zajmują się jedynie fakturowaniem. Z drugiej strony, a mówię to z przykrością, nie brak w naszym środowisku osób, które swoich klientów traktują instrumentalnie. Odpowiedzią na zmianę tego stanu rzeczy jest właśnie KIBR. Kładziemy duży nacisk na standardy etyczne, ale nadrzędnym celem tej organizacji jest edukacja, doskonalenie zawodowe, nadążanie za wciąż zmieniającymi się przepisami i poszerzanie kompetencji. Zależy nam jednak nie tylko na zmianie postrzegania osób związanych z księgowością, lecz chcemy również, by normą stały się dobre praktyki dotyczące relacji z klientami. Wierzę, że dzięki tej organizacji, księgowi przestaną być postrzegani przez przedsiębiorców jako „zło konieczne”, ale staną się osobami, do których można przyjść, by poradzić się w ważnej sprawie i uzyskać merytoryczną pomoc – mówi Dorota Zakrzewska z Biura Księgowego Family Company D.R. Zakrzewscy z o. o..
Do najważniejszych założeń tej organizacji należy udzielanie wymiernego wsparcia dla właścicieli biur rachunkowych. Jedną z form takiej działalności jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w tym sektorze poprzez uzyskiwanie dostępu do atrakcyjnych szkoleń czy programów komputerowych, a także działania zmierzające do zmiany myślenia o tym zawodzie:
– Wiadomo, że wszelkiego typu szkolenia, warsztaty, oprogramowanie komputerowe to kosztowna inwestycja w firmę. Nasza organizacja ma jednak możliwość wynegocjowania naprawdę korzystnych stawek za takie usługi. Dzięki temu udaje nam się zyskać duże rabaty w renomowanych kancelariach podatkowych, szkoleniowych czy producentów programów, co sprawia, że dla wielu osób udział w szkoleniach, webinariach i możliwość korzystania z nowoczesnych programów komputerowych z tzw. wyższej półki staje się atrakcyjna cenowo. W organizacji zgromadzonych jest już ponad 420 biur rachunkowych. Chciałabym w tym miejscu przekonać osoby z mojej branży, alby wstąpiły w szeregi KIBR-u, gdyż czym nas będzie więcej, tym bardziej realne są szanse na wzmocnienie naszej pozycji i renomy zawodu księgowych – podkreśla Dorota Zakrzewska, właścicielka Biura Księgowego Family Company Sp. o. o.
Integracja to podstawa
Warto też podkreślić, że Krajowa Izba Biur Rachunkowych to stowarzyszenie, którego priorytetem jest również integracja w tym środowisku zawodowym. To z kolei sprzyja budowaniu etycznych postaw w obrębie sektora, w myśl zasady, że warto współpracować, zamiast niezdrowo konkurować. Dzięki temu ranga i prestiż zawodu nieustannie rosną!
Krajowa Izba Biur Rachunkowych oferuje mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jednak ta organizacja zrzesza prawdziwych pasjonatów, którzy mimo niekwestionowanych umiejętności, nie spoczywają na laurach, lecz zarażają innych swym entuzjazmem, nieustającą chęcią doszkalania się, poszerzania swoich horyzontów. Wszystko zgodnie z zasadą: „Nic bez nas o nas”.
Joanna Bielas / Adamska Media