Jak skutecznie radzić sobie z hejtem i wzmocnić poczucie własnej wartości? Książka, którą warto przeczytać!

Date:

Share post:

„Siła pozytywnego nastawienia. Jak skutecznie radzić sobie z hejtem i wzmocnić poczucie własnej wartości” to książka i e-book autorstwa Ilony Adamskiej, która nie tylko opisuje to niebezpieczne zjawisko, ale też pomaga znaleźć w sobie pokłady siły, tak bardzo potrzebne do pokonania tego niebezpiecznego przeciwnika.

Zaczyna się z pozoru niewinnie: od komentarza zostawionego w sieci, prześmiewczego filmiku, powielania niepotwierdzonej informacji. Z czasem jednak, te kamyczki rzucone mimochodem zamieniają się w lawinę, która potrafi roznieść w pył kształtujący się charakter młodego człowieka, wiarę w siebie dorosłej osoby, czy dobrze prosperujący biznes. Aby przeciwstawić się złym słowom (i czynom!) Ilona Adamska ponad 3 lata temu powołała do życia kampanię społeczną „Nie hejtuję – motywuję”, która od samego początku miała charakter ogólnopolski.

Działając w ramach projektu, zawsze podkreślała też fakt, że szerzenie nienawiści i szkalowanie innych osób dotyczy bardzo zróżnicowanych kręgów społecznych: zarówno osoby z show-biznesu, jak i samego biznesu, kobiety i mężczyzn, dorosłych, ale też dzieci i młodzież. W swych działaniach prezes Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu trafiała do przedstawicieli możliwie najszerszego grona potencjalnych ofiar hejtu. Szybko jednak okazało się, że najwięcej wsparcia w tym zakresie potrzebują też młodzi ludzie.

Stąd narodziła się potrzeba zorganizowania w szkołach w całej Polsce warsztatów dotyczących hejtu, jego konsekwencji i sposobów walki z tym zjawiskiem. Do tej pory udział w projekcie wzięło już ponad 8.000 uczniów.

Nadrzędną ideą takich spotkań jest wsparcie i zmotywowanie uczniów do stawienia czoła „mowie nienawiści”, wzmocnienie wiary i pewności siebie. Z kolei hejterzy, uczestnicząc w warsztatach, mogą dowiedzieć się, że nie są bezkarni, a ich poczynania wcale nie są anonimowe…

– Ustalenie tożsamości hejtera jest niezwykle ważne, bo oznacza, że za danym wpisem w Internecie stoi konkretny człowiek. Masz również prawo, aby zawiadomić odpowiednie służby, organy ścigania, które za pomocą konkretnych narzędzi mogą ustalić tożsamość hejtera w Internecie – mówi Katarzyna Krupa, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Linke Kulicki, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Premiera książki

W pewnym momencie Ilona Adamska uznała, że warto zebrać posiadaną wiedzę i doświadczenia, by podzielić się nimi z czytelnikami. W efekcie powstała książka „Siła pozytywnego nastawienia. Jak skutecznie radzić sobie z hejtem i wzmocnić poczucie własnej wartości”. Premiera odbyła się w Światowy Dzień Godności.

– To nieprzypadkowa data. Swoją publikacją, która jest dostępna zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej, chciałabym przypomnieć, że bez względu na okoliczności należy walczyć o tę nadrzędną dla każdego człowieka wartość – mówi Ilona Adamska. – U ofiar hejtu chcę wzmocnić poczucie własnej wartości, zmotywować do zadbania o siebie i swoje potrzeby zachowania godności. Książka jest dedykowana również sprawcom uporczywego nękania, dlatego wraz z wybitnymi ekspertami próbujemy nakreślić portret hejtera, uświadamiamy też sprawcy, że w swych poczynaniach wcale nie jest bezkarny i anonimowy. – dodaje autorka.

Wydawnictwo prezentuje zróżnicowane spojrzenie na zjawisko hejtu. Doświadczenia życiowe Ilony Adamskiej przeplatają się z próbą zdefiniowania zjawiska i „rozłożenia na czynniki pierwsze” jego sprawcy. Autorka książki nie jest osamotniona w tych działaniach, towarzyszą jej wybitni eksperci: Joanna Węglarz, psycholożka, dyrektorka NPDN Studio Psychologiczne, Mariola Będkowska, autorka licznych artykułów na temat zdrowego stylu życiaterapeutka Karolina Mikulko mecenas Katarzyna Krupa.

Na uwagę zasługuje też wyjątkowa oprawa graficzna książki stworzona przez sztuczną inteligencję. Obrazy zapadają w pamięć, zmuszają do refleksji, wykraczają bowiem poza ramy zwykłych ilustracji. Znakomitym uzupełnieniem tej pozycji wydawniczej są też inspirujące cytaty zamieszczone na końcu książki, które mogą działać niczym afirmacje – pozytywne słowa, które powtarzane wielokrotnie, mają dobroczynna moc.

Książkę „Siła pozytywnego nastawienia”, dzięki jej niewielkim rozmiarom, możemy mieć zawsze przy sobie i zajrzeć do niej wtedy, gdy potrzebujemy wsparcia, dobrego słowa, przyjacielskiej rady.

Wsparcie ważnych organizacji

O tym, jak wartościowa jest cała kampania, ale też książka tworzona w ramach tego projektu, świadczy fakt, że patronat honorowy nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sprawiedliwości a także Marszałek Województwa Pomorskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Mazowieckiego i Dolnośląskiego.

„Siła pozytywnego nastawienia” nie pozostawia czytelnika samemu sobie, lecz udziela realnych porad, cennych wskazówek i motywujących przykładów pokonania hejtu i uodpornienia się na nienawistne komentarze.

Mimo szerokiego zakresu tematycznego, książka stanowi spójną, gruntownie przemyślaną kompozycję, w której osoby reprezentujące różne środowiska znajdą coś dla siebie. Także przedsiębiorcy, których dotknęły nieuczciwe praktyki, takie jak fake newsy, pomówienia, negatywne komentarze w sieci znajdą w pozycji wydawnictwa ADAMSKA MEDIA sporo praktycznych, rzetelnych porad, jak walczyć o swoje dobre imię.

Warto zatem sięgnąć po najnowszą książkę Ilony Adamskiej, nawet jeśli dziś wydaje nam się, że hejt nas nie dotyczy. Może dzięki tej książce uważniej spojrzymy na nasze otoczenie, może uda nam się wyciągnąć pomocną dłoń do kogoś, kto chciałby usłyszeć: „Nie hejtuję – motywuję!”

Joanna Bielas

Książka do nabycia na stronie: ikmag.pl oraz w formie e-booka na pwn.pl i empik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

bannery-www-336x280_2

Related articles

5 trendów w CX na 2024 rok

Customer experience coraz śmielej wkracza do świadomości przedsiębiorców. W 2023 roku aż 65% firm postawiło sobie za cel...

Dorota Zakrzewska: Jeśli my same w siebie nie uwierzymy, to kompletnie nikt w nas nie uwierzy

Zdarza się, że wpadamy w rutynę, przestajemy wierzyć, że uda nam się spełnić swoje marzenia, tracimy chęć do...

Jak w pełni wykorzystać moc antyoksydantów?

W dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań i dynamicznego tempa życia, dbanie o zdrowie staje się priorytetem. Antyoksydanty to cisi...

Pokolenie Z wielokrotnie zmieni nie tylko pracę, ale i branżę

W życiu będę kelnerką, specjalistką ds. marketingu i hotelarką… Jak wskazują dane z najnowszego badania Pracuj.pl, 58% przedstawicieli...