Działalność nierejestrowana to forma prowadzenia drobnej działalności gospodarczej, która zyskuje coraz większą popularność. Potwierdzają to dane Ministerstwa Finansów, które wskazują na wzrost liczby osób wykazujących przychody z tego tytułu w deklaracjach PIT-36. Dane wskazują, że przychody z działalności nierejestrowanej w 2023 roku rozliczyło blisko 80 tys. osób.
Jest to rozwiązanie elastyczne i bezpieczne, pozwalające na pierwsze kroki w biznesie bez konieczności rejestracji firmy. Ale czy to wystarczy, by realnie wspierać kobiecą przedsiębiorczość? Odpowiedź znajdziemy w wynikach pierwszego ogólnopolskiego badania działalności nierejestrowanej organizowanego przez Joannę Rułkowską z inicjatywy Prawo Mamy oraz Działalność bez rejestracji.
Kim jest Joanna Rułkowska?
Joanna Rułkowska – Liderka Równości | Ekspertka ds. małego biznesu | Pasjonatka praw kobiet. Zwiększa świadomość prawną w temacie działalności nierejestrowanej. Jej misją jest wspieranie mam w budowaniu niezależności finansowej. Z wykształcenia prawniczka, specjalizuje się w obszarze działalności nierejestrowanej oraz wsparciu prawno-księgowym dla małych firm. Od 2017 roku pełni rolę CEO projektu Prawo Mamy, a także jest redaktor naczelną portali Prawo Mamy i Działalność bez rejestracji.

Joanna jest autorką książek, w tym „Biznes Mamy” i „Prawo Mamy”, oraz wydawczynią kursów online, takich jak Akademia Małego Biznesu, Akademia Prawo Mamy, Pakiet Księgowy oraz Pakiet RODO dla małego biznesu. Jej misją jest wspieranie mam w budowaniu niezależności finansowej oraz zwiększanie świadomości prawnej w zakresie działalności nierejestrowanej.
Czym jest działalność nierejestrowana?
To forma działalności, która nie wymaga rejestracji w CEIDG, pod warunkiem że przychody nie przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia (w 2025 roku jest to kwota 3499,5 zł). Nie trzeba opłacać składek ZUS, a rozliczenia odbywają się w ramach rocznego rozliczenia PIT-36. To idealne rozwiązanie dla tych kobiet, które chcą przetestować pomysł na biznes.
Dlaczego kobiety wybierają działalność nierejestrowaną?
Dla wielu kobiet działalność nierejestrowana to pierwszy krok w stronę niezależności i to nie tylko finansowej, ale też mentalnej. Jest szczególnie popularna wśród mam, kobiet pracujących na etacie, studentek i tych, które chcą pogodzić życie rodzinne z zawodowym. Działalność nierejestrowana pozwala im na niezależność wyboru miejsca i czasu pracy na własnych zasadach, zarabiania na pasjach, sprawdzenia siebie w roli przedsiębiorczyni bez zbędnego stresu.
Po co badanie na temat działalności nierejestrowanej?
Badanie ma na celu zebranie rzetelnych danych na temat działalności nierejestrowanej w Polsce, zwłaszcza w kontekście kobiet. Naszym celem jest zrozumienie, jakie wyzwania i potrzeby stoją przed kobietami, które prowadzą działalność nierejestrowaną, oraz jakie korzyści ta forma prowadzenia biznesu przynosi w kwestii niezależności. Wyniki badania pozwolą stworzyć kompleksowy raport, który posłuży jako podstawa do wprowadzenia zmian w systemie wsparcia dla przedsiębiorczyń, a także zwiększy świadomość społeczną na temat roli działalności nierejestrowanej w rozwoju kobiet w biznesie. To krok w stronę lepszego wsparcia, edukacji i dostosowania regulacji prawnych do potrzeb kobiet na różnych etapach rozwoju zawodowego.
Jak wziąć udział?
Wystarczy wypełnić anonimową ankietę online.
Link znajduje się TUTAJ: https://tiny.pl/vv7yf4k7
Udział zajmuje kilka minut, a może mieć wpływ na zmiany systemowe.
Law Business Quality oraz Lwice Biznesu zostały Partnerami badania. Z entuzjazmem wspieramy każdą inicjatywę na rzecz kobiet w biznesie oraz promowanie przedsiębiorczości opartej na wartościach, wiedzy i siostrzeństwie. Dołącz do badania, udostępnij je dalej i współtwórz zmiany!